13 Mart 2009 Cuma

Britney’nin dönüşü muhteşem oldu (TARAF/09.09.2008)

Uyuşturucu ve alkol bağımlılığı yüzünden uzun süredir gözlerden uzak kalan Britney Spears MTV Müzik Ödülleri ile muhteşem bir dönüş yaptı. Piece of Me adlı şarkısıyla toplam üç dalda ödüle layık görülen Britney, giydiği gümüş rengi kısa elbisesiyle de tüm ilgiyi üzerine çekti

BERFİN VARIŞLI

Her yıl eylül ayında yapılan ve dünyanın en prestijli video müzik değerlendirme platformlarından biri olan MTV Müzik Ödülleri’nin bu yılki töreni milyonlarca kişinin izlediği şaşaalı bir şova dönüştü. Görünen o ki 2008 ödül töreni en çok Britney Spears’e yaradı. Çünkü önceki gün yapılan şovla ilgili akıllarda kalan tek şey Britney Spears’in ‘kendini toparlamış’ bir haldeki ‘geri dönüşü’ oldu. Öyle ki Britney ismi son yılların ‘çıtır melezi’ Rihanna’nın sergilediği şovu bile geride bıraktı. Uzun sarı dalgalı saçlarıyla salına salına sahneye çıkan Britney “Ben hiçbir yere gitmedim zaten buradaydım” der gibi başı dik bir şekilde karşımızdaydı, tıpkı eski günlerde olduğu gibi. Sahneye davet edildiğinde çalan şarkı da pek bir manidardı. Daha küçük bir kızken onu milyonlarca genci arkasından sürükleyecek kadar büyük bir pop starı yapan One More Time şarkısıydı fondaki.

LİSELİ KIZDAN VAMP KADINA • Hatırlayanlar olacaktır; kareli mini minnacık okul eteği ve göbeğini açıkta bırakan göğsünün altında düğümlediği beyaz gömleğiyle müzik dünyasına ‘bomba gibi’ bir giriş yapmıştı. Sonrasında sanki özellikle dillere dolansın diye kolay ve akılda kalır sözlerle süslü ‘çıstak’ şarkılarıyla hep en tepedeydi Britney. Genç kızlar onun gibi giyiniyor, onun gibi makyaj yapıyor, dünyanın her köşesinden genç beyler onun gibi bir kız arkadaşın hayalini kuruyordu. Günler geçti bizim ‘liseli’ Britney büyüdü. Vamp bir kadın olarak karşımıza çıktı. Artık daha dişiydi, ve hatta kimilerine göre vahşi bir kadın imajı vardı. Yani o masum genç kız gitmişti ve yerine sert ama seksi bir kadın gelmişti adeta. Sonradan anladık ki Britney’in bu değişimi sadece imajıyla sınırlı değilmiş. Hani bir dönem Türk filmlerinin ‘fakir ama gurulu’ genç kızı bir gün tesadüfen keşfedilir, şöhret basamaklarını koşar adım çıkar ama o kadar hızlı yükselir ki, durumu hazmedemez ve aynı hızla dibe vurur ya, Britney de aynı o filmlerde olduğu gibi dibe vurmuştu. Yaşadığı karmakarışık özel hayatı, depresyonları, uyuşturucu ve alkol kullanımı, garip evliliği, ne ara doğurduğunu anlayamadığımız iki oğlan çocuğu, boşanması ve bir türlü sonuca varamayan velayet meseleleriyle hep gündemdeydi Britney.

SKANDALLARLA DOLU BİR YAŞAM • Bir ara Madonna’yı dudağından öpmesiyle gündeme geldi, bir ara da kazıttığı saçlarıyla kameralara küfrederken gördük onu. Evliliğinden ağır yaralar aldığı belliydi. Herşeye rağmen şov devam etmeliydi ama şovu devam ettirecek takat kalmamıştı Britney’de artık! Hayranları eskiden olduğu gibi onun şarkılarıyla coşmak isterken gün geçtikçe dibe vuran, rehabilitasyon merkezlerinden çıkmayan ve yaşadığı bunalımlı hayatı bir ayna gibi yansıtan dış görünüşü sonunda kimi çevrelerce eğlence konusu olan bir Britney vardı artık. Eee... Hayat acımasız, insanlar daha da acımasız. Hele siz bir zamanlar yüzlerce milyon dolar kazanan pop starıysanız ve ‘bitik’ haliniz tüm magazin programlarının vaz geçilmez görüntüsü oluyorsa, bu kötü durumunuzdan istifade edenler de olacaktır pekala. Çok değil bundan bir yıl önce yapılan MTV Müzik Ödül Töreni’ni hatırlayın. O sıralar, kendine bir çıkış yolu arayan Britney, gerek fazla kiloları, gerek zayıf sahne performansıyla nasıl alay konusu olmuştu. Ancak, işte takdir-i İlâhî: Aynı Britney bir yıl sonra aynı ödül töreninde üç ödül birden alarak bir anlamda geçen yılın öcünü aldı ve 16 kez aday gösterildiği yarışmaya adını kocaman harflerle yazdırmayı başardı.
Gecenin açılışında kısa bir konuşma yapan Britney, ilk önce Tanrı’ya şükretti; sonra da “emeği geçen” arkadaşlarına, ailesine ve iki oğluna teşekkür etti. Piece of Me / Benden bir Parça adlı şarkısıyla en iyi video, en iyi kadın şarkıcı, ve en iyi pop video ödülüne layık görülen Britney, giydiği gümüş rengi kısa elbisesiyle de tüm ilgiyi üzerine çekti. Uzun lafın kısası Britney’in dönüşü muhteşem oldu. Umarız bu başarısı devam eder ve hayranlarına bu geceki gibi gülen gözlerle seslenir daima...

BOL ÖDÜLLÜ GECEDE YILDIZ YAĞMURU •

• Yılın video ödülü:
Britney Spears, Piece of Me
• Adaylar:
Chris Brown, Forever
Jonas Brothers, Burnin Up
Pussycat Dolls, When I Grown Up
The Ting Tings, Shut Up and Let Me Go

• En iyi kadın şarkıcı video ödülü:
Britney Spears, Piece of Me
• Adaylar:
Mariah Carey, Touch My Body
Katy Perry, I Kissed a Girl
Rihanna, Take a Bow
Jordin Sparks, No Air

• En iyi erkek şarkıcı video ödülü:
Chris Brown, With You
• Adaylar:
Flo Rida, Low
Lil Wayne, Lollipop
T.I., No Matter What
Usher, Love in this Club

• En iyi pop video ödülü:
Britney Spears, Piece of Me
• Adaylar:
Danity Kane, Damaged
Jonas Brothers, Burnin Up
Panic At The Disco, Nine in the Afternoon
Tokio Hotel, Ready, Set, Go

• En iyi rock video ödülü:
Linkin Park, Shadow of the Day
• Adaylar:
Fall Out Boy, Beat It
Foo Fighters, The Pretender
Paramore, rushcrushcrush
Slipknot, Psychosocial

• En iyi Hip-Hop video ödülü:
Lil Wayne, Lolipop
• Adaylar:
Mary J. Blige, Just Fine
Lupe Fiasco, Superstar
Flo Rida, Low
Kanye West&Chris Martin, Homecoming

• En iyi dans video ödülü:
The Pussycat Dolls, When I Grow Up
• Adaylar:
Ne-Yo, Closer
Madonna&Justin Timberlake&Timbaland, 4 Minutes
Chris Brown, Forever
Danity Kane, Damaged

• TÖRENDEN NOTLAR:
• Tören başlamadan önce Britney’in komedyen Jonah Hill’le beraber hazırladığı mini-skeç, her ne kadar salondaki izleyicileri kahkaya boğsa da biraz gereksiz ve başarızdı. Bu gibi gecelerde artık gelenekselleşen ‘soğuk espri’ furyasına bu sayede Britney de eklenmiş. Neyse bakalım, hayırlısı...

• Barbados asıllı ABD’li R&B şarkıcısı Rihanna ilginç şovuyla tam not aldı. Onlarca dansçı eşliğinde hazırladığı şovda Rihanna kısacık kestirdiği saçları, dev bir pastayı andıran etek şeklindeki kostümü ve ilginç dans gösterisiyle beğeni kazandı.

• 1994’ten beri düzenlenen törende bu yıl Christina Aguilera, Lil Wayne, Jonas Brothers Paramore ve son günlerin hit şarkısı I Kissed a Girl‘le ortalığı kasıp kavuran 23 yaşındaki genç yetenek Kathy Perry de sahne şovlarıyla izleyenleri büyüledi. Perry ilk kez katıldığı ödül töreni hakkında “Çok mutlu ve heyecanlıyım. Haftalar boyunca dinlediğim şarkıların ödül kazandığı gecede bulunmak benim için çok büyük bir onur” dedi. Perry’nin Madonna’nın efsanevi şarkısı Like a Virgin‘i seslendirmesi de büyük beğeni topladı.

• ABD halkından Demokratik Parti başkan adayı Barack Obama’ya oy vermelerini isteyen Britanyalı komedyen Russell Brand, sergilediği politik-komedi şovunda ABD başkanı George W. Bush’a yüklenmeden edemedi ve “Benim ülkemin insanları, George W. Bush’a, bir makasa güvendikleri kadar bile güvenmez” dedi.

• Nielsen Media Araştırma Şirketi’nin yaptığı açıklamaya göre tüm dünyada yayınlanan töreni geçen yıl 7.1 milyon kişi, önceki yıl da 5.8 milyon kişi izlemiş.

• Pekin Olimpiyatları’dan 8 altın madalyayla evine dönen ve dönerdönmez başarısını bir striptiz klüpte kutlayan ‘olimpik yüzücü’ Michael Phelps’in yanısıra High School Musical’in starlarından Zac Efron, Vanessa Hudgens, Ashley Tisdale ve Corbin Bleu de ödül dağıtanlar arasındaydı.

• Unutmadan söyleyelim gelecek yıl Los Angeles Paramount Stüdyoları’nda yapılacak törenin hazırlıklarına şimdiden başlandı.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder