13 Mart 2009 Cuma

Miss Alaska Külkedisi'nin izinde (TARAF/01.09.2008)

Cumhuriyetçi John McCain’in başkan yardımcısı adayı olarak belirlediği sıkı muhafazakar Sarah Palin ulusal tecrübesi olmadığı için eleştiriliyor. İki yıl boyunca Alaska valiliği görevinde bulunan Palin’in hayat hikâyesi ise masalları aratmıyor

BERFİN VARIŞLI

Idoha’da 1964’te doğan Sarah Palin, doğumundan kısa bir süre sonra ailesiyle Alaska’nın 9 bin nüfuslu Wasilla kasabasına taşındı. Henüz 28 yaşındayken politikaya atılan Palin, 1992’deWasilla şehir konseyine katıldı, bundan dört yıl sonra da belediye başkanlığı koltuğuna oturdu.

İki dönem boyunca bu görevi yürüten Palin’e belediye başkanı olmak yetmedi ve adını tüm eyalete duyurduğu vali yardımcılığı yarışına soyundu ancak sadece 2 bin oy geride kalarak bu yarışı kaybetti.

Ulusal bir görevde deneyimi olmayan Palin’in Alasla valiliği görevinden kazandığı iki yıldan az bir deneyimi var. Ancak bu da Palin’i yıldırmıyor: “Bu bence lehime olan bir durum çünkü perspektifimin ne kadar genç olduğunu kanıtlıyorum”

Muhafazakâr Feminist
Palin kendini şu sözlerle tanımlıyor: “Hayat dolu bir insanım. Eşcinsel evlilik karşıtı olmama rağmen birçok gay arkadaşım var.” 2006’da valilik görevini sürdürürken, eşcinsel evlilere kolaylıklar sağlamanın önünü kesen kararı başta destekleyeceğini söylemiş olsa da sonunda veto etti.

Veto kararının arkasında duran Palin: “Veto kararı verdim çünkü Alaska Yüksek Mahkemesi kararı anayasaya aykırı buldu. Yanlış anlaşılmasın eşcinsel evliliklerle ilgili karşıt tavrım değişmedi “ yorumunu yapmıştı.

Palin doğum kontrolünü destekleyen ancak kürtaja karşı çıkan Yaşam için Feministler (FFL) Derneği’nin de üyesi. 2002’de FFL’ye yazdığı mektupta kürtaja karşıtlığını şu sözlerle anlatıyor:

“Kürtajın ne kadar zalim bir operasyon olduğunu daha küçük bir çocukken anlamıştım. Bu yüzden yanınızdayım”. Yaratılış teorisine inanan Palin, okul kitaplarında bu teorinin yer almasını da destekliyor. Milli Silahlanma Derneği üyesi e olan Palin, bireylerin silah taşımasının doğru bir karar olduğunu savunuyor.

Eşi Todd yazın balıkçı kışın petrol işçisi
Lise yıllarındaki aşkı Todd’la 1988’de evlenen Palin, evlendikten sonra da doğup büyüdüyü Alaska’dan ayrılmak istememiş ve eş,yle birlikte burada yaşamını sürdürmüş. Eskimo kökenli eşi Todd, Palin vali olmadan önce BP’nin Alaska’daki şirketinde çalışıyordu.

Fedakar eş, Palin vali olduğunda bu görevinden ücretsiz izin almış ancak 2007’de BP’deki görevine geri dönmüş. Eşinin mesleğinin kariyerine etkilemeyeceğini belirten Palin o yıllarda verdiği ropörtajda “Eşim mavi yakalı bir çalışan, üretimde çalışıyor, kısaca yakıt gaz ve suyu ayrıştırıyor diyebiliriz.

Yani karar verici idari bir pozisyonu yok” yorumunu yapmıştı. “İlk dostum” diye nitelendirdiği eşi Toss, bir kayak şampiyonu. Yaz aylarında Bristol Körfezi’nde balıkçılık yapıp, avladığı somon balıklarını satıyor. Beş çocuk sahibi mutlu çiftin nisanda dünyaya gelen bebekleri Trig down sendromu.

Palin Trig’i her gün valilik makamına götürüp, masasının altındak, bebek sepetinde bakımını saplıyormuş. Palin’in en büyük oğlu Track de 11 Eylül 2007’den beri orduda, Irak’a gidecek birlik için hazırlanıyor.

Alaskalılar’ın sevgilisi
Vali olmadan önce Alaska Yakıt ve Gaz Komisyonu Ahlak Komiseri görevini de yürüten Palin, bu görevinden yine bir Cumhuriyetçi olan komisyon üyesi Randy Ruerich’in parti için enerji şirketlerinden çıkar sağlamaktan dolayı gözaltına alınmasından sonra istifa etmiş.

Bir reformcu olan Palin reformcu kişiliği sayesinde valilik görevine getirilmiş ve göreve geldikten kısa bir süre sonra da lobbi hareketlerini düzenleyen kararlar almış. Alaskalılar tarafından da sevilen Palin’in, yapılan yerel ankette halkın yüzde 90’ının gönlünü kazandığı ortaya çıkıyor.

Görevi kötüye kullandı mı
Wasilla Valisiyken, kendi maaşında bile indirim uygulayan Palin, kız kardeşinin eski eşi Mike Wooten’ı eyalet polis teşkilatının başına getirmek istemesinin üzerine buna karşı çıkan güvenlik komiseri Walt Monegan’ı görevden alma iddiasıyla suçlanıyor.

İddiaları yalanlayan Palin, rapor edilen yüzlerce telefon görüşmesinin asılsız olduğunu belirterek ne eşinin ne de kendisinin böyle bir girişimde bulunmadığını ifade ediyor. Ancak y,ine de kendisi ve eşinin görev başında içki içtiği için Wooten’ı sık sık azarladığını da anlatıyor.

Marijuana kullandığını itiraf etti
Alaska Makhemesi 2003’ten 100 grama yakın marijuana bulundurmayı yasal sayıyordu. Ancak 2006’da Vali Frank Murkowski bu yasayı bozarak yasal marijuana bulundurma miktarını 28 grama düşürdü. 2006’ya kadar ortalığı karıştıran marijuana karmaşası, Palin’in vali koltuğuna oturmasından sonra yeni bir boyut kazandı.

Eski vali Murkowski hayatı boyunca uyuşturucu denemediğini ifade ederken, Palin göreve geldiği ilk günlerde, gençken birkaç sefer marijuana denediğini itiraf etti: “Bill Clinton gibi hayatımda hiç marijuana kullanmadığımı söyleyemem.”

Kutup ayıları ondan çok çekti
Ocak ayında Sarah Palin New York Times’ta yayımlanan bir makalesinde “ Kutup ayıları onları ve Antarktika habitatını korumak için harcadığımız tüm çabalara değiyor. Ancak kimilerinin ısrarla talep ettiği kutup ayılarını soyu tükenmekte olan canlılar listesine ekleme fikri bu çabalarımızın bir parçası olmamalı.” Yorumunu yaparak birçok hayvan hakları örgütünün tepkisini çekmişti.

Palin dediğini de yaptı ve mayıs ayında valiliğinin hazırladığı soyu tehlikede olan hayvanlar listesine kutup ayılarını ekledi. Öte yandan Arktik Ulusal Vahşi Hayat Sığınağı Bölgesi’nde kutup ayılarının yaşamlarının olumsuz etkilenmesine neden olacak doğal gaz arama çalışmalarını desteklemesi de Palin’in çevreye duyarsızlığının da bir göstergesi olarak öne çıkıyor.

Kutuplardan gelen • güzellik kraliçesi
Idaho’da doğan, Alaska’da büyüyen ve tipik bir Alaska kızı olarak yetiştirilen Palin’in hobileri arasında fare yakalama, buzun üstünden balık avlama, dağda uzun yürüyüşler var. Bu hobilerinin yanı sıra Wasilla Lsesi’nde okurken basketbol takımında gösterdiği hünerleri nedeniyle “Sarah Barracuda” lakabını takmış arkadaşları.

Son sınıfta takım kaptanlığı da yapan Palin, 1982’de gerçekleştirilen liselerarası eyalet şampiyonasında Wasilla’nın şampiyonluğunda büyük pay sahibi olmuş. Bu zaferden iki yıl sonra da Palin, 20 yaşında gençliğinin baharındayken katıldığı yerel bir güzellik yarışmasında birinci olduktan sonra verilen para ödülüyle üniversite harçlığını çıkarmış.

Güzelliği dillere destan olan Palin’in Miss Alaska güzellik yarışmasında kazandığı ikincilik derecesi ve ‘en sempatik güzel’ derecesi var. Idaho Üniversitesi’nden 1987’de mezun olan Palin bu üniversiteden aldığı gazetecelik derecesi sayesinde Anchorage bölgesindeki yerel bir televizyon kanalında spor bültenini sunmuş.

Palin’in gazetecilik diplomasının siyasi kariyerinde yükselmesinde önemli bir etken olduğu söyleniyor.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder