13 Mart 2009 Cuma

New York Film Festivali devam ediyor (TARAF/07.10.2008)

Bu yıl 46’ncısı gerçekleştirilen New York Film Festivali tüm hızıyla devam ediyor. Festivalin en çok ilgi çeken filmleri arasında Clint Eastwood’un yönettiği ‘Changeling’ ve Che Guevara’nın hayatını konu alan ‘Che’ filmi yer alıyor

BERFİN VARIŞLI

ABD’nin en önemli film festivallerinden biri olan New York Film Festivali 26 Eylülde sinemaseverlere merhaba dedi. İlk kez 1963’te düzenlenen festivalin bu yıl 46’ıncısı gerçekleştiriliyor. 12 ekime kadar devam edecek festivalde gösterilecek filmler New York’un meşhur sanat merkezi Lincoln Center’ın film topluluğu tarafından seçildi.

18 ayrı ülkeden toplam 28 filmin gösterilmeye başlandığı festivalin galasının kasım ayında yapılacak başkanlık seçimlerinde ter döken Demokratik Parti başkan adayı Barack Obama ve cumhuriyetçi rakibi John McCain’in üç seri halinde gerçekleştirecekleri tartışma programının ilkiyle aynı güne gelmesi kuşkusuz büyük bir tesadüf oldu. Festivalin bu seneki direktörü ve aynı zamanda seçim komitesinin de başkan olan Richard Pena, festivalin açılışında yaptığı açıklamada, “Bu geceki şovun tartışmayla aynı güne denk geleceğinden zerre kadar haberimiz yoktu ancak birçok kişi tartışmayı videoya kaydedip, galamıza gelmeyi tercih etti” şeklinde konuştu. Maret ayında gerçekleştirilen Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye Ödülü’ne layık görülen The Class filminin yapımcı şirketi Sony Pictures’ın sözcüsü Michael Barker da bu kötü tesadüfe rağmen galalarının başarı kaydettiğini belirtiyor.

Cannes’ın rüzgârını New York’a getiren tek film The Class değil kuşkusuz. Başrolünü Benicio Del Toro’nun oynadığı Che filmi ve ünlü aktör Clint Eastwood’un yönetmenlik koltuğuna oturduğu ve Angelina Jolie’nin seyircisiyle buluştuğu Changeling filmi bundan birkaç ay önce Cannes’da ödülleri toplayan filmler arasındaydı. Şimdi de New York Film Festivali’nin en çok ilgi çeken filmi kategorisine oturdu.

HOLLYWOOD’UN HAVANA’YLA FLÖRTÜ

Ernesto Che Guevara’nın yaşamını konu alan Che, festivalin en çok ilgi gören filmleri arasında yer alıyor. Daha önce The Argentine ve Guerilla adlarında iki bölüm olarak çekilen film, daha sonra Che adı altında 257 dakikalık uzun bir film haline getirildi. Yönetmenliğini Steven Soderberg’in üstlendiği film, destansı dili ve film boyunca özellikle Bolivya ormanlarının doğal güzelliklerinin de kullanılması seyircide merak duygusunun uyandırdığı belirtiliyor. ABD’de aralık ayında gösterime girecek olan film için romantik macera soslu politik bir film denirse sanırım yanlış olmaz.

ANGELINA JOLIE VE KIRMIZI RUJU

Changeling ile yönetmenlik kariyerinin filmine imza atan Clint Eastwood, People dergisine verdiği roportajında Angelina Jolie’nin filmdeki performansını ‘büyüleyici’ bulduğunu belirtiyor. Hemen belirtelim filmdeki 1930’larda çocuğu uluslar arası bir çete tarafından kaçırılan Christine Collins rolüyle Jolie’nin bu sene Oscar’ı zorlayacağı konuşuluyor.

PARİS’TE KORELİ BİR BOHEM

Festivalin öne çıkan filmlerinden biri de Güney Koreli yönetmen Hong Sang-soo tarafından çekilen Night and Day. New York Film festivaline alışık olan Sang-soo 2006 yılında da Woman on the Beach filmiyle festivale katılmış ve otoritelerden büyük alkış toplamıştı. Paris’te bir Güney Koreli’nin başından geçen macera dolu aşk hikâyesini konu alan Night and Day’in ana konusu ise kültür şoku. Tek kelime Fransızca bilmeden kendini Paris’te bulan Koreli ressam Sug-nam, bir kaçış olarak gördüğü Paris günlerinin aslında tutsaklığın başlangıcı olduğunu çok geç fark edecektir.

MARTEL ÜÇÜNÇÜ KEZ FESTİVALDE

2001’de The Swamp, 2004’te ise Holly Girl’le New York Film Festivalde boy gösteren Arjantinli ünlü yönetmen Lucrecia Martel, bu yılki festivale The Headless Woman’la katılıyor. Orta yaşlı bir kadın olan Veronica’nın otomobiliyle giderken bir köpeğe çarpmasıyla başlayan dramatik hikâyenin başrol oyuncusu Maria Onetto, Veronica rolüyle sergilediği başarılı performansıyla eleştirmenlerden tam not aldı. Kazadan sonra ortadan kaybolan Veronica sonradan çarptığı ‘şey’in bir erkek çocuğu olduğunu öğrenecek ancak polise haber vermeyecektir.

Bağımsız yönetmen Antonio Campos’un Afterschool adlı filmi festivalin şiddet içeren filmleri arasında yer alıyor. Four Nights With Anna ise bir hemşire ve ona platonik aşk besleyen bir gizli hayranını konu alan bir Jerzy Skolimowski filmi. Polonyalı yönetmen Skolimowski bundan 28 yıl önce Deep End’le festivale katılmış ve New York Times eleştirmenleri tarafından festivalin en iyi yabancı filmi seçilmişti.

Festival süredursun, organizatörler gelecek yılki festivalin hazırlıklarına başladı bile. Önümüzdeki sene 47. gerçekleştirilecek olan festivalinin temasının da kuruluşunun 60. Yıldönümünü kutlayacak olan Çin Halk Cumhuriyeti’nin olacağı gelen haberler arasında. Komünizmin güç kazanmaya başladığı 1949’dan, kültürel devrimin yaşandığı 1966’ya kadar geçen sürede Çin’de çekilen filmlerin gösterileceği festival şimdiden merakla bekleniyor.

New York Film Festivali ile ilgili detaylı bilgiye festivalin resmi sitesi http://www.filmlinc.com’dan ulaşabilirsiniz.

Festival’de yer alan filmler ve yönetmenleri:

24 City (Jia Zhangke, Çin)

Afterschool (Antonio Campos, ABD)

Ashes of Time Redux (Wong Kar-wai, Hong Kong)

Bullet in the Head (Jaime Rosales, İspanya)

Changeling (Clint Eastwood ABD)

Che (Steven Soderbergh, Fransa)

Chouga (Darezhan Omirbaev, Fransa/Kazakistan)

A Christmas Tale (Arnaud Desplechin, Fransa)

The Class (Laurent Cantet, Fransa)

Four Nights with Anna (Jerzy Skolimowski,Polonya)

Gomorrah (Matteo Garrone, İtalya)

Happy-Go-Lucky (Mike Leigh, Britanya)

The Headless Woman (Lucrecia Martel, Arjantin)

Hunger (Steve McQueen, Britanya)

I’m Gonna Explode (Gerardo Naranjo, Meksika)

Let It Rain (Agnès Jaoui, Fransa)

Lola Montès (Max Ophuls, Fransa)

Night and Day (Hong Sang-soo, Güney Kore)

The Northern Land (João Botelho, Portekiz)

Serbis (Brillante Mendoza, Fransa)

Summer Hours (Olivier Assayas, Fransa)

Tokyo Sonata (Kiyoshi Kurosawa, Japonya)

Tony Manero (Pablo Larrain, Şili)

Tulpan (Sergey Dvortsevoy, Kazakistan)

Waltz with Bashir (Ari Folman, İsrail)

Wendy and Lucy (Kelly Reichardt, ABD)

The Windmill Movie (Alexander Olch, ABD)

The Wrestler (Darren Aronofsky, ABD)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder