13 Mart 2009 Cuma

Rus milyarderin nişanlısı Garaj'ıyla gündemde (TARAF/14.09.2008)

Rus milyarderin nişanlısı Garaj'ıyla gündemde


BERFİN VARIŞLI

Rus milyarder Roman Abramowich'in ABD'de büyüyen ve İngilizce'yi Rusça'dan daha iyi konuşan sevgilisi Dasha Zhukova, ilk başlarda “Abramowich'in yuvasını yıkan kadın” olarak ünlenmişti. Eski bir model olan müstakbel Bayan Abramowich'i bugünlerde Moskova'da gündemde tutansa eski bir otobüs hangarını restore edip “garaj” adıyla açtığı modern sanat galerisi

Çok değil yaklaşık altı ay önce duyduk adını. Aslında bir modelmiş, bilmiyorduk. Biz onu Rus oligark, Chelsea Futbol Kulübü'nün sahibi, dolar milyarderi Roman Abramovich'in kız arkadaşı olarak tanıdık. 27 yaşındaki bu güzel ve çekici genç kız, ne yapmış etmiş Roman'ın aklını başından almayı başarmış ve eşi Irina'dan ayırmış onu. Eskinin modeli şimdinin 'sanat galericisi' Dasha Zhukova'yı tanıtmak istiyoruz size.

BABASI ABRAMOVICH'İN ORTAĞI

Biraz şımarık olduğu söylenen bu genç kız tahmin edeceğiniz gibi Moskova'da doğmuş ve çocukluğunun ilk yıllarını burada geçirmiş. Ailenin tek kızı. Babası Alexander Zhukova, Roman Abramovich'in iş ortağıymış.Annesi Elena ise, moleküler biyolog, hem de şeker hastalığı üzerine çalışmalarıyla Rusya'da otorite kabul edilen bir bilim insanı. Anne baba anlaşamıyorlar ve Dasha 10 yaşındayken ayrılıyorlar. Annesi Dasha'yı alıp ABD'ye taşınıyor ve Dasha'nın ABD günleri böylece başlamış oluyor.

“ÇOK YÖNLÜYÜM”

Britanya'nın Guardian gazetesindeki bir röportajında 'Kendinizi nasıl anlatırsınız?' sorusuna, “Bu soruyu hiç sevmem” diye cevap veriyor, “Çünkü cevap vermek çok zor!” Biraz daha sıkıştırıyor gazeteci ve sonunda ağzından birkaç kelime dökülüyor: “İlgilendiğim birçok konu var. Sürekli meşgul olmayı seviyorum. Aynı anda birçok projeye dâhil olmak gibi. Şuan bir sanat galerisi açmakla uğraşıyorum mesela. Yani kendimi sadece bir işle uğraşan bir insan olarak göremiyorum! “ diyor. Sözünü ettiği sanat galerisi 300 modern sanat eserini sergilediği ciddi anlamda bir sanat galerisi. Moskova'da geçenlerde büyük bir partiyle açtığı bu galeriyle ilgiyi üzerine toplamayı başardı bu genç kadın. Ancak galeri, sergilenen eserlerden çok açılışta sahneye çıkan Amy Winehouse'un aldığı rivayet edilen bir milyon sterlin (yaklaşık 2.2 milyon YTL) ile daha çok konuşuldu.

Dasha'nın yeni oyuncağı olan galerinin asıl adı 'Moskova'nın Çağdaş Kültür Merkezi' ancak herkes orayı 'Garaj' (Garage) olarak biliyor. Bu ismi de nerden bulmuşlar diyenlere; galeri eski bir otobüs hangarının restore edilmesi sonucu inşa edilen bir binada kurulmuş. Açılışa da uluslararası sanat camiasından birçok ünlü katılmış. Bunlar arasında ünlü galerici Jeff Koons, Britanyalı heykeltıraş Conrad Shawcross ve Dolce&Gabbana'nın favori sanatçısı Marco Perego da varmış. Bu arada kendisi gibi hem genç hem ünlü hem milyoner olan Paris Hilton çağırılmasına rağmen katılmamış.

“SANATA AŞIĞIM”

Dasha Khuzova nerden de sanat galerisi açmak istedi diye sorarsanız cevabı yine Guardian'da: “Bilirsiniz, bunun birçok nedeni var. Bu yüzden net bir cevabım yok! Küçük yaşlardan beri sanatla ilgileniyorum. Yaratmayı seviyorum. Sonucunu önceden kestiremediğim yeni şeyler yapmayı seviyorum. Sanata aşığım ve herkes benim bu konuda bir şeyler yapmamı bekliyordu. Aylardan beri modern sanatla ilgili dersler alıyorum. Bu konuda uzmanım demiyorum elbette ama tek bildiğim şey bundan büyük keyif aldığım”.

Gerçi az da olsa etkilenmiş olsa gerek, açık artırmalarda kimseye göz açtırmayan ve en son geçen mayısta New York'taki artırmada Lucian Freud'un şişman bir kadını resmettiği Benefits Supervisor Sleeping, adlı portreyi 17 milyon sterline satın alan gizemli kişi olduğu sanılan Abramovich'ten. Kimileri de Dasha'nın bu galeriyi sürekli Abramovich'le anılmaktan sıkılmış olduğundan ve artık kendi adına da bir şeyler yapmak istediğinden açtığını öne sürüyor.

ÖNCEDEN MODACIYMIŞ

Galericilik Dasha Zhukova'nın ilk işi değil. Daha önce Kova&T adında bir moda markasının da sahibiymiş Dasha. Hatta kendi adıyla tasarladığı ve aklımıza Victoria Beckham'ınkileri getiren dapdaracık kot pantolonları 'Dasha Skinny' ile epey ünlüymüş. Hollywood starlarının da rağbet ettiği bu kot pantolonlar ABD'de 50 olmak üzere toplam 80'e yakın mağazada satılıyor. Hatta New York Times'ın haberine göre Hollywood starlarından Drew Barrymore'da müşterilerinden biri.

RUS AMA ASIL EVİ AMERİKA'DA

Amerikan İngilizcesi'ni ana dili Rusça'dan daha iyi konuşan Dasha Zhukova'nın önrü Moskova-New York-Londra üçgeninde geçmiş. Nişanlısı Roman Abramovich'le ekim ayında evlenecekleri söylenen Dasha belli ki “Ben Roman'ın Dasha'sı değil, Dasha Zhukova'yım “ diyerek kendini kanıtlamak istiyor ve Moskova'da emsali görülmemiş bir Modern Sanat Galerisi (kimilerine göre müze) açma amacı da bu. Ancak kimse üzümünü ye bağını sorma demiyor. Zira Rus oligarkların servetlerinin nereden geldiği hep konuşuluyor ve Rus halkının sırtından para kazandıkları söyleniyor. Ancak belli ki bu söylentilere kulak tıkamış ve hem müstakbel eşi hem de babasının bir Rus oligark olmasının maddi avantajlarını kullanarak 'çocukluk hayalim' dediği modern sanat galerisini açmayı başarmış. Hem evlendikten sonra da Londra'da yaşayacaklarmış zaten.

ADAPTE OLMAKTA ZORLANDIM

“Ben Rus'um ve kendimi Rus hissediyorum. Ama Amerika'da da evimdeymiş gibiyim” diyerek bir Rus-Amerikalı olduğunu anlatıyor Dasha. Yine de küçük yaşlarda geldiği Amerika'nın yaşam tarzına alışmanın kolay olmadığını da ekliyor bir söyleşisinde: “ABD'ye gelişimizin ertesi günü okula başladım ve hiç İngilizce bilmiyordum. Okulun ilk günleri, hiç arkadaşım olmadı. Tenefüslerde en arka sıraya geçip Rusça kitaplarımı okuyordum” diyerek küçük yaşlarda yaşadığı kültür şokunu anlatıyor.

Sanata her zaman aşıktım diyor ancak Times muhabirinin bir sorusu üzerine hiç bir zaman bir koleksiyoncu olmadığını söylüyor: “Doğum günlerimde kendime hediye ettiğim ve duvarımda görmekten haz aldığım bir kaç parça vardır ama hepsi o kadar” diyor. Hakkında çıkan 'sanatla uzaktan yakından alakası yok' söylentilerini doğrularcasına en beğendiği sanatçılar da sorulduğunda bocalayarak “İsim hafızam çok kötü, hatırlayamıyorum şimdi” diyor Guardian muhabirine.

DASHA'NIN BABASI DA EŞİ GİBİ PETROL ZENGİNİ

Erkek arkadaşı ve babası Rus oligarkı olunca hayali olan bu galeriyi açmak pek de zor olmamış Dasha için.
Hem görünen o ki, Rus milyarderler paracıklarının bir kısmını sanata ayırmayı seviyorlar. Örneğin 2004'te Rus milyarder Victor Vekselberg Forbes ailesine ait bir sanat koleksiyonuna sahip olabilmek için 100 milyon dolar harcamış. Zaten geçenlerde de Putin'in kuklası olarak bilinen Rusya Devlet Başkanı Dmitry Medvedev de Moskova Devlet Sanat Müzesi'nin genişletilmesi için bütçeden 85 milyon sterlin ayıracağını açıklamıştı. Sadece bir tane modern sanat müzesinin bulunduğu Moskova'ya Dasha'nın bu Garaj projesi ayrı renk katmış.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder