13 Mart 2009 Cuma

Gölgenin Sanata Etkileri! (TARAF/23.01.2009)

İstanbul Modern,gölge tiyatrosunun çağdaş sanata etkilerini konu alan Gölgeye Övgü sergisini sanatseverlerle buluşturuyor

BERFİN VARIŞLI

Karagöz ve Hacivat Türk mü Yunan mı söylentileri bir yana, İstanbul Modern, beşinci yılında bir ilke imza atarak geleneksel gölge tiyatrosunun çağdaş sanata etkilerini konu alan Gölgeye Övgü sergisini sanatseverlerle buluşturuyor
6 mayısa dek sürecek olan sergide, yedi ayrı ülkeden sekiz çağdaş sanatçının eserleri meraklılarını bekliyor. Dün basın tanıtımı yapılan ve daha önce Dublin"de sergilenen Gölgeye Övgü, 23 mayıstan 26 temmuza kadar da Atina"daki Benaki Müzesi"nde sanatseverlerle buluşacak.
Gölgeye Övgü, gölge tiyatrosunun Türkiye ve Yunanistan"daki köklü geçmişinin çağdaş sanata etkilerini yansıtıyor. Bu sergide Hacivat ve Karagöz"den tutun, kağıt üzerinde kolajlara, birbirinden ilginç desenlere, dünyanın dört bir yanında gölge oyunlarında kullanılan minyatürlere, kuklalara kadar 100"e yakın eserle tanışmak mümkün.

Serginin kalbinde Karagöz
Taraf"ın sorularını yanıtlayan Colombo, “Sergimizin kalbinde Türk ve Yunan gölge tiyatrosu gelenekleri özellikle de Karagöz ve Hacivat karakterleri yatıyor” sözleriyle açıklıyor sergiyi. 1999"da gerçekleştirilen 6. İstanbul Bienali"nin de küratörlüğünü üstlenmiş olan Colombo, Gölge Tiyatrosu"nun çağdaş sanatların birçok dalına ilham kaynağı olduğunun altını çizerken “Sergilenen eserlere baktığımızda, yedi ayrı kültürün ürünü olan bu eserler geldikleri kültür ile Karagöz ve Karaghiozis oyunları arasındaki güçlü bağlantı göze çarpıyor. Bu değerli eserleri sergilemekten gurur duyuyorum” dedi.
Karagöz"ün milliyeti konusundaki tartışmalara da değinen Colombo, Karagöz ve Hacivat oyununun tam anlamıyla Türk kültürünü yansıttığını ifade etti. Karagöz ve Hacivat karakterlerinin Osmanlı topraklarında hayat bulduğunu hatırlatan Colombo, “Yunan arşivlerine bakarsanız Karagöz"le ilgili en eski kaynaklar 1963 yılına dayanır oysa ki 1830 tarihli kaynakların da var olduğunu biliyoruz. Bu nedenle Karagöz ya da Yunanlıların deyimiyle Karaghiozis bir Osmanlı"ydı çünkü doğduğu yıllarda ne Türkiye ne de Yunanistan devleti vardı” ifadelerini kullandı. Bu tür tartışmaların Karagöz ve Hacivat"ın gücünün bir kanıtı olduğunu vurgulayan Colombo, “Bu denli mütevazı bir oyunun asırlar boyunca ayakta kalması ve birçok sanatçıya ilham kaynağı olması oldukça önemlidir” yorumunu yaptı.
Sergide eserleri yer alan sanatçılar ise şöyle; Haluk Akakçe (Türkiye), Nathalie Djurberg (İsveç), William Kentridge (Güney Afrika), Katariina Lillqvist (Finlandiya), Jockum Nordström (İsveç), Lotte Reiniger (Almanya), Christiana Soulou (Yunanistan), Ladislas Starewich (Polonya), Andrew Vickery (Büyük Britanya) ve Kara Walker (A.B.D.). Sergide ayrıca, Ara Güler"in Karagöz konulu fotoğrafları da sevenleriyle buluşuyor. Büyük ilgi çekmesi beklenen serginin küratörlüğünü ise İtalyan sanatçı Paolo Colombo üstleniyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder