13 Mart 2009 Cuma

Lesser'dan Türkiye analizi (TARAF/13.01.2009)

Türkiye uzmanı Lesser, Obama’nın Ermeni soykırımını tanıyacağını ve ABD Irak’tan çekildikten sonra bağımsız Kürt devleti kurulmasının ihtimal dahilinde olduğunu belirtti

BERFİN VARIŞLI

Alman Marshall Fonu Türkiye uzmanı Dr. Ian Lesser, Sabancı Üniversitesi İstanbul Politikalar Merkezi'nin davetlisi olarak Türkiye'ye geldi. Lesser 'la "Ulusal ve Uluslararası Kriz Zamanı'nda Türk-Amerikan İlişkileri: Obama Yönetimi Fark Yaratacak mı?" başlıklı konferansı sonrasında görüştük.
Lesser, özellikle Ortadoğu ve Türkiye konusunda geniş bir bilgi birikimine sahip bir uzman. ABD'de herkesin 2009 yılını Ermeni Soykırımı'nın tanınacağı yıl olarak kabul ettiğini belirten Lesser, ABD'nin Irak'tan çekilmesi sonrasında orada çok daha özerk bir Kürt devleti olacağını hatta bağımsız bir Kürt devletinin de ihtimaller arasında olduğunu vurguladı. "Obama yönetimi Bush yönetimine göre özellikler büyük farklılıklar gösterecek" diyen Lesser, “Bush döneminde ABD tam anlamıyla bir 'savaş dönemi hükümeti' imajı çizdi ancak Obama ve ekibi göreve başladıktan sonra bu tutum tamamen değişecek ve ABD daha ılımlı, sabırlı ve geleneksel bir dış politika sürdürecek" diye konuştu. Türkiye'nin de bu anlamda çok önemli bir yeri olacağını belirten Lesser, "Ortadoğu'da devam eden bir kriz var. NATO gibi bölgesel ittifakların önem kazanmasıyla Türkiye de ABD için eski değerini kazanacak" yorumunu yaptı.
İsrail'in Gazze saldırılarına da değinen Lesser, "Maalesef orada süren bir savaş var. Jeopolitik konumu ile farklı kültürleri ve kutupları içinde barındıran bir ülke olması nedeniyle Türkiye eşsiz ve bu anlamda ABD'nin Türkiye'ye ihtiyacı var. Zaten şimdiye kadar iki ülkeyi bir arada tutan ana konu da güvenlik konusuydu. Şimdiden sonra da böyle olacak" dedi. Türkiye'nin bölgedeki dinamikler özellikle Hamas ile ilişkilerinin Kongre tarafından dikkatle izlendiğini vurgulayan Lesser, "Türkiye'nin bölgede potansiyel bir gücü var. Bu nedenle Kongre büyük dikkatle Türkiye'nin attığı adımları izliyor. Kongre'de bir çok Türk dostu olduğu kadar İsrail dostu da var" diye konuştu.
ABD'de bir çok kişinin 2009 yılını ‘Ermeni Soykırımının tanınacağı yıl’ olarak kabul ettiğini ifade eden Lesser, Obama'nın Karabağ konusunda herkes tarafından kabul edilir bir çözüm bulmaya çalışacağını ancak Ermeni soykırımını da tanıyacağını belirtti.
Obama'nın öncelikli politikasının Irak'tan çekilmek olduğunu hatırlatan Lesser "Şunu kesinlikle söyleyebilirim ki ABD, Irak'tan çekildikten sonra Kürtler şimdikinden çok daha fazla bir özerk statüye kavuşacak" yorumunu yaptı. “Bu halde bağımsız bir Kürt devleti kurulma ihtimali nedir” sorusuna ise, "Bu oluşum bağımsız devlete dönüşecek mi bunu zaman gösterecek ancak bu da ihtimaller arasında" yorumu yaptı. Lesser, Türkiye'nin AB üyeliğinin öneminin de altını çizip ABD'nin üyelik için hep Türkiye'nin yanında olduğunu vurguladı.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder