13 Mart 2009 Cuma

İki rapor yaz bir kilometre koş! (TARAF/18.09.2008)

Gün boyu bilgisayar karşısında çalıştığınız için hareketsiz kalmaktan ve spora vakit ayıramamaktan mı yakınıyorsunuz? O zaman Treadmill bilgisayar masaları tam size göre

BERFİN VARIŞLI

Masa başında çalışanların en büyük sıkınıtısıdır hareketsiz olmak. Tüm zamanlarını bilgisayar başında oturarak geçirdikleri için bel ve eklem ağrılarından tutun da fazla kilolara kadar yakınacak çok şeyleri vardır. Bu soruna bir çözüm arayan şirket patronları masaftan kaçınmayarak plazaların içine spor merkezleri kurdular. Tabi hepsi değil ancak bu maliyetin altından kalkabilenler. İlk başlarda bu salonlar, çalışanlar tarafından oldukça rağbet gören yerler oldu. Kilolar verildi, fit bir görünüm kazanıldı belki de ancak gün geçtikçe öğle aralarında gidilen bu yerlere gidilmez oldu ve sonuç olarak çalışanlar için kısır döngü haline gelen ‘hareketsizlik’ sorununa çare bulunamadı.

FİYATI 4 BİN DOLAR • New York Times’da yayınlanan bir habere göre spor malzemeleri üreticisi Mutual of Omaha belli ki oturmuş bu soruna bir çözüm bulmaya çalışmış. Görünen o ki başarılı olmuşlar da...Öyle bir bilgisayar masası hazırlamışlar ki, bir yandan bilgisayarınızda çalışırken diğer yandan da yürüyüş bandında sporunuzu yapabiliyorsunuz. ABD’deki Mayo Klinik’te görev yapan ve ‘Dr. Levine’ olarak ünlenen endokrinoloji uzmanı James Levine’in girişimiyle üretilen bu spor aletleri geçen kasımda satışa sunulmuş. Günde en az 350 kalori yakabilmenize yarayan bu aletlerin fiyatı da 4 bin dolar (yaklaşık 6 bin YTL). Bu aleti kullanabilen şanslı çalışanlar ise GlaxoSmithKline, Humana ve Best Buy gibi şirketlerin personeli. Ancak doktorlar özellikle işini evinden yürütenlere de bu aletleri şiddetle öneriyor.

ŞİMDİLİK SADECE ABD’DE • Bu mucize masaları işyerinde kullananlardan biri olan ABD’deki Minneapolis Hukuk Bürosu. Büro çalışanlarından Terri Krivosha bilgisayarından uzaklaşmadığı için işleri aksamadan her gün spor yapabildiğini belirterek “Çok yoğun çalışıyorum ve spor salonuna gidecek vaktim olmuyor. Bu yeni buluş sayesinde hem spor yapıyorum hem de işlerimi yürütüyorum” diyor. Illinois’deki bir bilgisayar firmasında çalışan programcı Brad Rhoads da “Kendimi yaptığım işe o kadar kaptırıyorum ki bir süre sonra sadece bacaklarımın ağrıdığını hissediyorum” diyerek bu yöntemin işlerini aksatmadığını ifade ediyor. Bu aleti kullanan ve memnun kalanların ortak bir internet sitesi bile var, www.officewalkers.ning.com.
Henüz 30 üyesi bulunan bu sitede kullanıcılar deneyimlerini paylaşmakla kalmıyor, birbirlerine diet reçetelerinden tutun da sağlıklı yaşama kadar türlü bilgiler veriyorlar. Siteye üye olanlardan Ana Krishova “Bu aleti bir arkadaşım kullanıyordu. İlk başta işe yaramaz ve komik buldum. Ancak kullanmaya başladığında çok memnun kaldım” şeklinde konuşuyor.
Mutual Omaha’nın Satış Bölümü Başkanı Kirk Hurley, kendinin de bu aleti kullandığını belirterek, işe başladığından bu yana aldığı 20 kiloyu bu sayede verdiğini belirtiyor: “Bu ürünü gün boyu kullanmanız da gerekmiyor. İşlerinizden sıkıldığınızda kahve almak yerine spor yapın” şeklinde konuşuyor.
“Peki ya aynı anda hem spor yapıp hem çalışmak zor olmuyor mu” sorusuna cevabı da Mayo Klinik doktorlarından Andrew Wood veriyor ve “Eğer aynı anda hem yürüyüp hem de sakız çiğneyemeyenlerdenseniz bu alet size göre değil” diyerek böyle bir sorunun mümkün olmadığını anlatıyor.
Anlaşılan bu alet gerçekten işe yarıyor. Ancak yüksek fiyatı nedeniyle şirketlerin ‘hemen alalım’ diyecekleri cinsten bir alet de değil. Şimdilik ABD’deki büyük şirketler almış bu spor aletlerinden. Bakalım firma yetkilileri Türkiye’den müşteri bulabilecekler mi?

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder