13 Mart 2009 Cuma

İyi ki doğdun Gael! (TARAF/30.11.2008)

İpek Yolu Film Festivali için Bursa’ya gelen Meksikalı ünlü oyuncu Gael Garcia Bernal 30. yaşına Bursa’da girdi

BERFİN VARIŞLI

Kapitalizmin meta haline getirmesine rağmen Che, dünyanın her yerinde muhalif hareketlerin sembolü olmaya devam ediyor. Hatta nereden bakarsak bakalım, Marx’tan da, Engels’ten de, Lenin’den de daha popüler, bu yetmezmiş gibi komutasında devrim yaptığı Fidel’in bile önünde... Tişörtlerden çakmaklara kadar hemen hemen her nesnenin üzerine fotoğrafları basılı, posterleri birçok gencin, eski devrimcinin ve hevesli genç kızların odalarının duvarlarını süslüyor. Neredeyse bir rock yıldızı kadar popüler olan birini beyazperdede layıkıyla canlandırmak çok oyuncuya nasip olmayacak bir şey elbette, hatta birçok oyuncu için de kariyerinin bitme noktası olarak düşünülebilir. Çünkü oynayacağınız adımın her hareketini, her mimiğini, aklından geçen her şeyi ezberlemiş ve hayatını onun söyledikleri üzerinden şekillendirmiş yüzlerce insan var karşınızda...

Beyazperdenin Che’si
Ama bu yapıldı, yani Che, titrek kameraların çektiği siyah beyaz görüntülerin sonrasında beyazperdede boy göstermiş, hatta Motosiklet Günlüğü başlıklı kitabından aynı adlı bir filmle karşımıza çıkmıştı. Dünyayı değiştirmeye karar vermeden önce, dünyayı tanımak için motosikletiyle yola çıkan maceracı genç bir Ernesto vardı. Beyazperdede onu canlandıran ise, Paramparça Aşklar ve Köpekler filmiyle yeni sükse yapmış genç bir oyuncu, Gael Garcia Bernal’di.
Bursa’da düzenlenen 3. İpek Yolu Film Festivali’nin konuğu olarak Türkiye’ye geldi Bernal... Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde yapılan açılış törenine katılan 30. doğum gününü de sahnede alkışlar eşliğinde kutladı.
Törende; Bernal, Roza Aytmatov ve Elveda Gülsarı filminin oyuncularına Altın Karagöz heykelciği verildi. Bernal, heykelciği alırken, Türkiye’yi hem tatil hem de keşif amacıyla en kısa zamanda tekrar ziyaret etmek istediğini belirterek, “Türkiye’de Türkçe bir filmde oynamaktan büyük bir memnuniyet duyacağım. Türkçe öğrenip Türk filminde oynamak isterim. Pazar günü 30. yaş günümü kutlayacağım.” dedi. García Bernal, 1978 yılında Meksika’nın Guadalajara kentinde doğdu. Annesi Patricia Bernal, eski bir model ve film yıldızı, babası José Angel García ise oyuncu ve yönetmendi. Henüz bir yaşındayken oyunculuğa “merhaba” diyen Bernal, pembe dizilerin aranan aktörleri arasına girmeyi başardı. Bir toplum gönüllüsü olan Bernal, gençlik yıllarından beri birçok yardım faaliyetinde bulundu. 14 yaşına geldiğinde Meksika’nın yerli halkına gönüllü olarak İspanyolca dersler veren Bernal, Meksika’nın Guatemala sınırındaki eyaleti Chapas’ta 1994’te patlak veren şiddeti durdurmak için çalıştı.

Meksika’dan Londra’ya
Londra’daki Central School of Speech and Drama’da oyunculuk dersleri almaya başladı. Bu okula kabul edilen ilk Meksikalı öğrenci olan Bernal, Paramparça Aşklar, Köpekler / Amores Perros (2000), Ananı da / Y Tu Mamá También (2001) ve Günah / El Crimen del Padre Amaro (2002) filmlerinde peş peşe başrol oynadı.
2002’de bir televizyon dizisi olan Fidel’de ve 2004’te Motosiklet Günlüğü/Motorcycles Diaries’de olmak üzere kariyeri boyunca iki defa Che Guevara’yı canlandıran Bernal, bir keresinde Che’yi oynamanın onun için büyük onur olduğunu dile getirmişti. Pedro Almodóvar, Walter Salles, Alfonso Cuarón, Alejandro González Iñárritu ve Michel Gondry gibi dünyaca ünlü yönetmenlerle çalışma fırsatı bulan Bernal, gişe rekorları kıran filmlerde de rol aldı. 2005’te BAFTA tarafından en iyi erkek oyuncu ödülüne layık görüldü. 2007’de de Déficit’i yönetti.

Dünya onu bu filmlerle tanıdı

2000:
-
Amores Perros.

2001:

- Sin Noticias de Dios
Vidas Privadas
- Y Tu Mamá Tambièn

2002:

- I’m with Lucy
- Fidel
- El Crimen del Padre Amaro

2003:

- Dreaming of Julia
- Dot the I
- Don’t Tempt Me

2004:

- Bad Education
- The Motorcycle Diaries

2005:

- The King

2006:

- Babel
- The Science of Sleep

2007:

- Dèficit
- El Pasado

2008:

- Blindness
- Rudo y Cursi
- Mammoth

2009:

- The Limits of Control

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder